İÇME SUYU VE ATIK SU ALTYAPI HATLARI

İÇME SUYU VE ATIK SU ALTYAPI HATLARI

Su; hayatımızı devam ettirebilmek için tedariği en önemli kaynaktır. Artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak artmaya devam eden su ihtiyacı teknolojiyi bu alanda ilerlemeye yöneltmiştir. Su ve diğer sıvıların taşınması için kullanılan malzemeler günümüze kadar değişkenlik gösterse de günümüz dünyasında son teknoloji ürünü olan polietilen malzemeden imal Pe – hdpe borular kullanılmaktadır.

İÇME SUYU – ATIK SU PE HATLARI MONTAJ TEKLİFİ ALMAK İÇİN ARAYIN

0(539) 672 3232

0(532) 406 73 27

 

Yüksek yoğunluklu polietilen borular suyun taşınması, yüksek basınç ve diğer etkenlere karşı kalite standartlarına uygun bir performans göstererek rüştünü ispat etmiştir. Günümüzde bir çok alanda kullanılan polietilen malzeme temiz su ve atık suların taşınmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Son zamanlarda kullanımı yüksek olan boruların düşük maliyetli, performansı yüksek kaliteli, montajı kolay olması gibi artı değerleriyle diğer malzemelere göre yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır.

1952 yılından beri gelişimini sağlayan polietilen boru özellikleri günümüz koşullarında son teknoloji haliyle kullanım amaçlarına uygun özellikler barındırdığından rekabet gücü de yüksektir.

PE100 borusunun özellikleri, 20 ° C veya 23 ° C standart sıcaklıklarda belirlenir. Bu özellikler sıcaklıktan önemli ölçüde etkilenebilir, bu nedenle yüksek sıcaklıkta MRS dahil özellikler esknek özelliğini kaybeder ve malzeme bozulur. Yüksek sıcaklıklarda, MRS’ye ve dolayısıyla MOP’a indirgeme faktörleri uygulamak gerekebilir

HDPE çok esnektir ve PVC gibi daha kırılgan polimerlerden daha sert saha işlemlerine dayanabilir. Esneklik ayrıca ek bağlantılara ihtiyaç duymadan boru sisteminde dönüşlere izin verir.

PE POLİETİLEN ÖZELLİKLERİ

Plastik borular ve tüpler, her türlü gaz ve sıvıyı taşımak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Plastikler, doğal avantajları nedeniyle metale göre tercih edilebilir. Daha hafiftirler, katılmak için açık alev gerektirmezler ve esnektirler, bu da kurulumu basitleştirebilir ve donma nedeniyle kırılmaları azaltabilir.

Plastikler genellikle maliyeti daha düşüktür ve bazı uygulamalarda metalleri rahatsız eden korozyona ve kireçlenmeye karşı koyar.

Gıda ve su içeren plastikler, kimyasal kirletici göçü endişeleri nedeniyle daha fazla inceleme almaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırma ve medya, polikarbonat biberonlarda bulunan bisfenol-a gibi endokrin bozucu kimyasallara ve vinil oyuncaklarda ve diğer ürünlerde bulunan ftalatlara odaklanmıştır.

Plastik Malzeme Reçineleri  Sağlığa Zararlı Mı?

İçme suyu uygulamalarında plastik malzemeler bazı tartışmalar yaratmıştır. 1970’lerde tanıtılan polibütilen sıhhi tesisat malzemeleri, büyük bir alan problemi davasıyla sonuçlanan kabul edilemez sızıntı sorunlarına yol açtı. Polivinil klorür (PVC) ve klorlu-PVC (CPVC) boru ise oldukça yaygın kullanımı olan malzemelerdir. Bununla birlikte, bazı çevre grupları PVC üretimi ve boru bertarafı ile ilgili risklerin bu malzemelerin avantajlarından daha ağır bastığını öne sürmektedir.

ALTYAPI BORULARI

Çapraz bağlı polietilen (PEX) 1980’lerden beri radyant ısıtma sistemleri için kullanılmaktadır ve son yıllarda içme suyu için popüler hale gelmiştir. PEX veya PEX astarlı boru ülke çapında geniş kod kabulüne sahiptir, ancak PEX özel bağlantı parçaları gerektirir ve geri dönüştürülemez. PEX üretmek için gerekli olan kimyasal çapraz bağlama, masraf ekler ve plastikten suya kontaminant göçü potansiyelini artırır. Örneğin, PEX boruları yer altında kullanıldığında, borular yer altı suyuyla temas edebilir. California eyalet kodu onay süreci sırasında Reid (2005 yılında), yeraltı suyunun petrol ürünleri ile kirlendiği alanlarda, benzin katkısı metil tersiyer butil eter (MTBE) veya böcek ilaçlarının PEX borusundan geçebileceğine dair kanıtlar verdi (2) . Son çevresel etki raporu, kimyasal göç söz konusu olsa da, kirletici seviyelerinin zaman içinde güvenli seviyelere hızla düştüğünü göstermektedir. Rakipler, polimer formülasyonlarının ve kimyasal sızıntıların daha kapsamlı bir şekilde test edildiğini savundu (3).

Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) boru, içilemez su uygulamalarında onlarca yıldır kullanılmaktadır. Özellikle, HDPE boruları kaynaklı bağlantıları için sıklıkla tercih edilmektedir [2]. Kaynağı oluşturmak için özel ekipman gerekli olmakla birlikte, kaynak, ayrı bağlantı parçaları, ortak bir sızıntı kaynağı ve kirletici sızma ihtiyacını ortadan kaldırır. 

İçilebilir su için, HDPE başlangıçta soğuk su servisi uygulamaları ile sınırlıydı, çünkü erken formülasyonlar sıcak su sistemlerinin yüksek sıcaklıkları için yeterince güçlü değildi. Tedarikçiler daha sonra üstün mukavemet ve yüksek sıcaklık performansına sahip çapraz bağlı polietilen (PEX) geliştirdiler. PEX radyant yerden ısıtma uygulamalarında ve gittikçe artan şekilde sıcak / soğuk su sistemlerinde yaygındır. Ancak, ilk soruda yukarıda belirtildiği gibi, mevcut boru boyutları daha büyük ticari tesisler için çok küçüktür. Hem HDPE hem de PEX polietilendir (PE), ancak farklı özellikleri nedeniyle bu iki farklı malzemeyi karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

HDPE, sıcak su için, mukavemetin alüminyum gibi başka bir boru katmanı tarafından sağlandığı çok katmanlı bir boruda bir astar olarak kullanılabilir, ancak çok katmanlı borular sadece plastiğin tüm performans avantajlarını sunmaz. Geçtiğimiz on yıl boyunca, Dow’ın PE-RT’si (yükseltilmiş sıcaklık direncinin polietileni) gibi yeni HDPE formülasyonları, kullanım sıcak suyu da dahil olmak üzere yüksek sıcaklıkta kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat