YANGIN HİDRANT HATLARI

YANGIN HİDRANT HATLARI

Hidrant, ana boru hattından tali bağlantılara su aktarımını sağlayan sistemin adıdır. Yangın hidrant sistemi, yangın ve afet durumunda yangına müdahale etmek için çıkış sağlanacak başlıkların bulunduğu aksesuarlar bütününe denir. Afet durumunda alana su taşınması için her an müdahaleye hazır bir şekilde bulunan hidrant sistemi itfaiyecilere yangını söndürme imkânı sağlar. Hidrant hatları genellikle şehir suyu hatlarından kaynak alır.

pe boru hidrant hattı

Yangın hidrantları ve sprinkler sistemleri büyük yangınları, özellikle de A sınıfı yangın hatları için tasarlandıklarından, herhangi bir binanın yangın söndürme stratejisinin bel kemiğini oluştururlar.

Bu tür sistemler için, stratejik olarak yerleştirilmiş vanalarda, bir dizi bileşenin uzman gözetimi altında bir araya getirilip düzgün bir şekilde monte edilmesini gerektiren yeterli basınç ve debili su temini gereklidir.

 

HİDRANT HATTI MONTAJ TEKLİFİ ALMAK İÇİN İLETİŞİM

0532 406 7327

                                                                                 0539 672 3232

info@akaylarenerji.com.tr

Hidrant Sistemi Genel Bilgilendirme

Yangın hattı yönetmeliğine göre;
1- Bina ve yapıların yangın ve afet durumlarında acilen müdahale edilmesi için uygun bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Böylece itfaiye ve diğer acil durum ekipleri anında kolayca afete çözüm sunabilecektir.
2- Hidrant hattı debi oranının en az 1900 l/dak olması şart koşulmuştur. Binanın spesifik özelliklerine göre debi oranı ayarlanır.

3- Yangın hattı boyunca yerleştirilecek hidrantlar çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m aralıklarla monte edilir.
4- Hat uzunluğuna göre boru çapı da değişkenlik gösterir. Yeterli basıncı karşılayacak ve gerekli suyu taşıyabilecek boru çapları kullanılır.
5- Tüm borulama ve hidrant sisteminin ilgili Türk Standartlarına uygun malzemelerden müteşekkil olması gerekmektedir.

PE HİDRANT HATTI

Dünyada Kullanılan Güncel Yangın Söndürme Teknikleri

Springler Sistemi – Yağmurlama

Yağmurlama sistemleri, ısı yükünü ve yangını çevreleyen havayı soğutarak yangını kontrol eder. Bu yangın güvenliği cihazları genellikle tavanlara monte edilir ve yangın algılaması üzerine yangını söndüren veya kontrol eden bir su spreyi salıverir.

 

Sprinkler, sıcaklık belli bir eşiğe ulaştığında onları harekete geçiren bir cihaz kullanır. Bu cihaz, belirli bir sıcaklıkta eriyebilen bir madde veya ısıtıldığında ampulü patlatan sıvı içeren bir cam ampul olabilir. Bu, bir tapadan su basıncının tahliye edilmesini sağlar ve suyun fıskiye içinden akmasına neden olur.

Sprinkler sistemleri, su tahliyesiyle yalnızca gerektiğinde serbest bırakılarak su hasarını en aza indirir.

 

SU SİSİ

Jeneratör koruması, bilgisayar ve sunucu odaları ve bu ortamı kullanarak koruma imkânı genişletilir; çünkü suyun yangınla mücadele etkinliği, ateşle temas eden yüzey alanıyla doğru orantılıdır.

Bu teknoloji ile elde edilen mikroskobik damlacık ebadı (55 – 75 µm) nedeniyle, suyun yüzey alanı büyük ölçüde artar (damlacık ebadı 65 um olduğunda x x 2000 kadar) ve ateş taşınım akımlarının üstesinden gelmek için yeterli kinetik enerjiye sahiptir.

Hortum Makaraları

Yangın hortumu makaraları, özellikle bir yangın söndürücünün yeterli koruma sağlayamayacağı durumlarda, potansiyel bir yangın riski ile mücadele etmek için makul ölçüde erişilebilir ve kontrollü bir su kaynağı sağlayacak şekilde yerleştirilmiştir. Yangın hortumu makaraları tüm yerler için uygundur ve okullar, oteller, otoparklar, depolar, fabrikalar, tiyatrolar, konser salonları ve büyük petrokimya alanları gibi büyük, yüksek riskli ortamlar için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat